Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

TPRK
Üye
Üye
İletişim:

Blender 2.80

28 May 2018, 04:18

Blender 2.80 nin kararli surumu sizce ne zaman cikar? Deneyimleyen oldu mu?

Kullanıcı avatarı
A.Salih
Üstat
Üstat
İletişim:

Re: Blender 2.80

28 May 2018, 05:51

Bence çok yakın bir tarih değil ama yinede çok beklemeyiz. Blender Developers kanalından gelişmeleri paylaşıyorlar. Sıkı çalışıyorlar belli o yüzden bu yaz çıkabilir.

Kullanıcı avatarı
toprakada
Üye
Üye
İletişim:

03 Eki 2018, 22:21

beklemeye devam galiba. dün en son cıkan sürümünü denedim. eski dosyaları açarken kendini kapatıyor. :(
A.V.G.Y.

SkyLord
Üstat
Üstat
İletişim:

04 Eki 2018, 14:58

Emin değilim ama sanki bir yerde duymuştum yanlışta olabilir. 2.80 ile artık eski sürüm dosyalar açılmayacaktı sanki. 

Ömer ORUÇ
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

18 May 2019, 12:39

Animasyon için her hangi bir geçerli kareye geçmek istediğimde program kendisini hata vermeksizin kapatıyor. Blender geliştirici sitesinde bu durumun da henüz çözülmediğini gördüm. 

Kullanıcı avatarı
Gökboy_1735
Üye
Üye
İletişim:

12 Tem 2019, 21:34

Yeni içerik olarak neler var acaba.İngilizce kıt olduğu için sorun yaşıyorum

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

21 Tem 2019, 13:05

Yeni içerik olarak neler var acaba.İngilizce kıt olduğu için sorun yaşıyorum
İngilizce sayfaları Google/Yandex/Bing,...vb Translate ile tercüme edersen konu hakkında kabaca da olsa bilgi sahibi olabilirsin. Aşağıda, google translate ile tercüme edilmiş  bir kaç kaynak paylaşıyorum, umarım faydalı olur.

https://translate.google.com.tr/transla ... oQDwr7gI00

https://translate.google.com.tr/transla ... lender-2-8

Blender 2.8 Beta'daki yenilikler neler?
EEVEE
Blender 2.8 beta, fiziksel olarak yeni bir gerçek zamanlı render yapan EEVEE ile birlikte geliyor. EEVEE, Blender’ın gerçek zamanlı görüntü portunu çalıştıran motor olarak çalışır. Volumetrik, ekran-uzay yansımaları ve kırılmalar, yüzey altı saçılma, yumuşak ve temaslı gölgeler, alan derinliği, kamera hareket bulanıklığı gibi gelişmiş özelliklerden oluşur.

Yeni 3D Görünüm
Tamamen yeniden yazılmış yeni ve modern bir 3D görünüm var. Modern grafik kartlarını optimize etmenin yanı sıra güçlü yeni özellikler eklemenize de yardımcı olabilir. Sahnenizi esnek bir şekilde görselleştirmenize yardımcı olan bir çalışma tezgah motorundan oluşur. EEVEE ayrıca PBR malzemeleriyle etkileşimli modelleme ve boyama olanağı sağlamak için görünüm çerçevesinin güçlendirilmesine yardımcı olur.

2D Animasyon
Yeni bir Grease Kalemi içeren yeni ve geliştirilmiş bir 2D çizim yetenekleri vardır. Grease Pencil, yerel bir 2D kalem nesnesi türü, değiştiricisi ve gölgelendirici efektleri ile eklenen güçlü ve yeni bir 2D animasyon sistemidir. Özetle, 2D sanatçı için kullanıcı dostu bir arayüz oluşturmaya yardımcı olur.

Koleksiyonlar
Blender 2.8 beta, eski katman sistemi yerine, Koleksiyonlar ve Görünüm Katmanları yardımıyla düzenlemenizi sağlayan yeni bir konsept olan 'koleksiyonları' tanıtır.

Döngüler
Blender 2.8 beta, yeni ilkeli hacim ve saç gölgelendiricileri, eğim ve ortam tıkayıcı gölgelendiricileri ve bunun yanında birçok iyileştirme ve optimizasyon içeren Döngü adı verilen yeni bir özellik ile birlikte geliyor.

Diğer özellikler
    Bağımlılık Grafiği: Blender 2.8 beta'da çekirdek nesne değerlendirme ve hesaplama sistemi yeniden yazılmıştır. Blender, modern çok çekirdekli işlemciler için ve gelecekteki sürümlerde yeni özellikler için daha iyi performans sunar.
    Çoklu nesne düzenleme: Blender 2.8 beta, birden fazla nesne için düzenleme modlarına birlikte girmenize olanak sağlayan çoklu nesne düzenleme ile birlikte gelir.
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı