Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

 
Kullanıcı avatarı
dr. manhattan
Moderator
Moderator
Mesajlar: 487
Kayıt: 03 May 2012, 20:43
İletişim:

BLENDER'IN TARİHİ-ORTAYA ÇIKIŞI VE GELİŞİMİ

22 Tem 2012, 20:14

Selamlar arkadaşlar,

bu yazıda http://www.blender.org/blenderorg/blend ... n/history/ linkindeki Blender'ın ortaya çıkısışının ve gelişiminin çevirisini hazırladım. Blender'ı daha iyi tanımamız için yardımcı olacağından eminim.

1988'de, Ton Roosendaal Alman stüdyosu NeoGeo'nun kurucularındandı. Bu stüdyo kısa zamanda Hollanda'nın en büyük 3D animasyon evlerinden biri oldu. NeoGeo ile birlikte, sanat yönetmenliği ve dahili yazılım geliştirme işleri Ton'un sorumluluğundaydı. Dikkatli bir çalışmadan sonra bugünkü 3D aracını karmaşıklıktan arandırmak için tekrar yazmaya başladı. 1995'te bu yeniden yazım başladı ve bugün hepimizin Blender olarak bildiği 3D yazılımın kaderi oldu.

1998'de, Blender'ı ileride pazarlamak ve geliştirmek için, Ton Roosendaal Not a Number (Nan) adlı bir şirket kurdu. Nan'ın görevi Blender'ın kapsama alanını reklam yapan ürünler ve servisler şartıyla biçimlendirmekti. 2000'de, şirket finansal büyümesini bir kaç yatırım şirketi sayesinde garanti altına aldı. Hedef, bedava bir interaktif 3D içerik yaratma aracı yapmak ve dağıtma ile yayınlama için reklam yapan versiyonlar üretmekti.

Üzücü olarak, umut kırıcı satışlar ve süregelen zor ekonomik şartlar yüzünden, Nan'ın yatırımcıları tüm operasyonları 2002'ye ertelemek zorunda kaldılar. Bu ertleme ayrıca Blender'ın gelişiminin durmasını da içeriyordu. Kullanıcı halktan ve müşterilerden gelen istekli desteğin Blender'ı bırakıp unutulup yok edilmesine hakkı yoktu. Yeniden başlamadan beri bir şirket yeteri kadar büyük bir geliştirici takım ile var olamazdı, bu yüzden Mayıs 2002'de Ton Roosandal kar amacı gütmeyen Blender Vakfı'nı (Blender Foundation) kurmaya başladı.

Blender Vakfı'nın ilk amacı Blender'ı desteklemek ve geliştirmeye devam etmek için uygun bir yol bulmaktı, halka dayalı açık kaynaklı projeler için. Temmuz 2002'de , Ton, NaN'ın yatırımcılarını eşsiz bir Blender Vakfı için ikna etmek için, açık kaynaklı bir Blender planlanmasını yönetti. "Bedava Blender" kampanyası bir kerede 100.000 Euro kazanmayı hedefliyordu. Tabii Nan yatırımcıları hemen kabul ettiler. Yedi kısa haftada Blender Vakfı 100.000 Euro'ya ulaşınca herkes şok oldu. 2002 Pazar günü Ekim 13'te, Blender GNU General Public License (genel halk lisansı) lisansı altında tüm dünyaya yayıldı. Büyük gün o gündü yani :D . Blender Gelişimini bugüne kadar tüm dünyadan gönüllülerle devam ettirdi. Ve tabii ki Blender'ın orjinal yaratıcısının önderliğinde, Ton Roosendal (baba adam :) ).

Yazılım geliştirenleri bir araya getirmek için fon toplamak dışında Blender Vakfı Blender halkındaki göze çarpan artislerleri bir araya getirmek içn heyacanlı bir 3D kısa animasyon filmi projesine başladı.

Bu, dünyadaki ilk ve tekrardan genişçe organize edilmiş film olan "Elephants Dream"in 2005'te nasıl ortaya çıktığıydı. Tamamen sadece Açık Kaynaklı araçlar kullanılarak oluşturulmamıştı. Bitmiş sonuç ve Stüdyoda kullanılan tüm varlıklar açık lisanslı olarak yayınlandı.

Çünkü ilk açık kaynaklı projenin karşı konulmaz başarısı, Ton Roosendaal (bu elemanın adını hep yanlış yazıyorum...), 2007 yazında, Blender Enstitüsü'nü kurdu. Bu şimdi Blender'ın hedeflerini daha etkili bir biçimde organize etmek için devamlı bir ofis ve stüdyodur, ancak özellikle açık projeleri koordine etmek ve kolaylaştırmak için 3D filmler, oyunlar ve görsel efektlerle ilişkiliydi.
2008 Nisa'nında, Peach projesi ve Big Buck Bunny açık kaynaklı filmi Blender Enstitüsünde tamamlandı. 2008 Eylül'ünde açık kaynaklı oyun olan "Yo Frankie!" yayınlandı. Eylül 2010'da Sintel açık kaynaklı olarak Hollanda Film Festivalinde tiyatroda 450 koltuk satılarak galası düzenlendi.

Temmuz 2009'da Ton Teknoloji'de Onursal Doktora'yı Leeds Metropolitan Evrenkenti'nde kabul etti, onun yaratıcı Teknoloji'ye olan göze çarpan destekleri için.

2008'in başları, aynı zamanda Blender 2.5 projesinin başlangıcıydı, UI'yı önemli ölçüde gözden geçirme, veri giriş sistemi, olay yönetimi ve animasyon sistemleri... Ana hedef Blender'ın çekirdeğini yeniden sağlamaktı (hani blender 2.49'da panelleri düğmeleri akıllarına geliş sırasına göre yerleştirmişler ya, işte onları yeniden düzenleyip topluyorlar...), orjinal gelişme 90'ların ortalarında, eşzamanlı arayüz standartlarını ve girdi metodlarını toplayıp bir araya getirmek için. Blender 2.5'in ilk Alpha versiyonu 2009'da aday gösterildi. Çevrimiçi geliştirici takımı o günden bu yana bütün 2.4 işlevselliği ve yeni tasarımlara uygun özellikleri bir araya toplayıp geri getirmeye odaklandılar. Bu iş hemen hemen tamamlandı, yeni bir 2.5 sürümü 2011'in ikinci çeyreğinde çıkacak umulana göre (bu yazı güncellenmemiş anlaşılan, 2012'deyiz).

Bağışlara ve Sponsorlara teşekkürler, Blender Vakfı halen iki yarı zamanlı destek aktiviteleri için iş veriyor. Başka bir geliştirici, ve Ton Roosendaal, Blender Enstitü'sünde Blender üzerinden çalışcak kişileri tam zamanlı çalışması için kiralıyor.

Amsterdam, Şubat 2011 (dememiş miydim? :D )

Nan şirketini kurduğunda Ton'un kafası bayaa meşguldü herhalde...

1998
Resim

Şirket çıkmaza girince yalakalık tabii...

2002
Resim

Ben bu işi altından kalkarım tipi...

2003
Resim

ve işin altından harbiden de kalkar. Onur Doktorasını alır Ton..

2009(galiba)
Resim

Ve, hepimizin kullandığı sevgili Suzanne'li Blender'ın gerçek kurucusu, Ton Roooosendaaaaallll!!!

2011
Resim


Okuduğunuz için teşekkürler arkadaşlar, orjinali okuyan varsa ve bende hata fark ederseniz lütfen bildirin, hemen düzelteyim.
Bana göre artık biraz Türkçe kaynak yaratmanın vakti geldi.
 
ratayas94
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye
Mesajlar: 222
Kayıt: 01 Haz 2010, 19:36
Konum: Bursa
İletişim:

Re: BLENDER'IN TARİHİ-ORTAYA ÇIKIŞI VE GELİŞİMİ

23 Tem 2012, 13:14

eline sağlık ne zamandır kullandığımız blendırın başlangıcını bilmemek kötü olurdu
 
GÖLGE
Üye
Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: 26 Haz 2014, 12:14
İletişim:

Re: BLENDER'IN TARİHİ-ORTAYA ÇIKIŞI VE GELİŞİMİ

01 Tem 2014, 18:25

Bilgi için teşekkür ederim.
 
hashusdin
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
Mesajlar: 273
Kayıt: 29 Ağu 2009, 22:33
Konum: Maltepe/İstanbul
İletişim:

Re: BLENDER'IN TARİHİ-ORTAYA ÇIKIŞI VE GELİŞİMİ

02 Tem 2014, 09:14

Çok güzel bilgi. Teşekkürler.