Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

Tr2x
Üye
Üye
İletişim:

ölçekli modelleme nasıl yapabilirim

08 Ara 2018, 11:30

herkese iyi forumlar ben blender a yeni başladım ve basit modelleme için kullanıyorum bu modellerin bazılarını da 3d yazıcıdan çıktı olarak alacağım benim sormak istediğim nasıl gerçeğe ölçekli modelleme yapabilirim örneğin yapmayı son düşündüğüm telefon kılıfı yapacağım telefon boyutlarına baktıktan sonra bunu nasıl modelleyebilirim ölçekli olarak 

mesh display içindeki length i açtığımda dikdörtgenin uzun kenarı da kısa kenarı da 2 birim gözüküyor?

birde forumda çoğu konuya giremiyorum galiba genelde eski konulara sebebini bilen var mı?

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

Re: ölçekli modelleme nasıl yapabilirim

08 Ara 2018, 13:20

Ölçülü çalışma ile alakalı, Serdar (SkyLord) arkadaşımızın hazırladığı güzel bir video var. Onu inceleyebilirsin.

Blender hakkında bilinmesi gereken temel konulardan biri şudur;
Nesne Modu (Object Mode) ve Düzenleme Modu (Edit Mode) kavramları iyi bilinmelidir.
Modelleme yapılacağı zaman temel olarak Düzenleme modunun  kullanılması gerekmektedir.
Bazı komut ve fonksiyonlar (örneğin ölçekleme komutu gibi) hem Nesne modunda, hemde Düzenleme modunda kullanılabilir ancak Nesne modunda yapılan ölçekleme, nesnenin sadece görünümünü değiştirir, ölçü bilgisi değişmez. O nedenle Nesne modunda bir küpü S kısayol tuşu ile ölçekler ve sonra Düzenleme moduna girip kenar uzunluklarına bakarsanız, şeklin aslında dikdörtgen değil, küp ölçülerine sahip olduğunu görürsünüz.
Bunu, yani Nesne modunda yapılan ölçek değişikliğinin, Düzenleme modunda da doğru görüntülenmesi, yapılan işlemin, kullanılan komutun kalıcı hale gelmesini sağlamak için;
Nesne modunda iken, nesne seçilir ve CRTL+A Kısayol tuşu ile açıla Uygula (Apply) Menüsünden, Ölçek (Scale) seçeneği seçilmelidir.
Bu işlemden sonra, düzenleme moduna girip, kenar uzunluklarına bakarsanız, ölçülerin istediğiniz gibi olduğunu görmelisiniz.
Tavsiyem şudur ki, tüm düzenleme işlemlerini Düzenleme Modunda (Edit Mode) yapın.

Ayrıca, geçtiğimiz ay, siteye robot/bot saldırıları olduğu için içerik erişimini, sadece misafir kullanıcılarına engellemeştik.
Bugün itibari ile misafir kullanıcılar dahil, herles, tüm site içeriğine erişebiliyor olması gerekiyor.
Ayarları gözden geçireceğim.

İyi günler dilerim.
Merhaba,
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı

Tr2x
Üye
Üye
İletişim:

08 Ara 2018, 20:57

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim bu videoyu izlemiştim ancak şu anda daha iyi kavradım

galiba erişememe konusu da çok eski konularda oluyor 2017 ve daha eski tarihte açılmış konular @halil

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

09 Ara 2018, 13:55

galiba erişememe konusu da çok eski konularda oluyor 2017 ve daha eski tarihte açılmış konular @halil
Erişemediğiniz bir konu başlığı ya da bağlantısı (link'i) bildirebilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
toprakada
Üye
Üye
İletişim:

12 Ara 2018, 01:24

Halil bey bu linki denedim ama giremedim viewtopic.php?f=58&t=3344
A.V.G.Y.

Kullanıcı avatarı
Mesut AKTUN
Üye
Üye
İletişim:

13 Ara 2018, 15:22

Halil bey bu linki  denedim ama giremedim viewtopic.php?f=58&t=3344
Bu sıkıntıyı bende yaşadım. Bazı konuların sayfasını açmıyor. Ama aynı konunun farklı sayfasını ( Mesela 1. sayfayı açmıyor ama 4. sayfayı açıyor gibi) açtığımda o sayfayı açıyor. İlginç bir durum. Nasıl düzeltilebilir bilmiyorum.
Blender Benim Hobim

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

16 Ara 2018, 16:56

Halil bey bu linki  denedim ama giremedim viewtopic.php?f=58&t=3344
Bu sıkıntıyı bende yaşadım. Bazı konuların sayfasını açmıyor. Ama aynı konunun farklı sayfasını ( Mesela 1. sayfayı açmıyor ama 4. sayfayı açıyor gibi) açtığımda o sayfayı açıyor. İlginç bir durum. Nasıl düzeltilebilir bilmiyorum.
Uyarınız üzerine ben de bir kaç sayfaya erişmeye çalıştığımda sorun yaşadım. Sorunun kaynağını bulup düzeltebilirsem sizleri bilgilendireceğim.

Kullanıcı avatarı
Özgür
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
İletişim:

20 Ara 2018, 19:42