Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

Kullanıcı avatarı
JuniourArt
Aktif Üye
Aktif Üye
Başlık Yazar

Sonun başlangıcı (amacımı yitirdim)

02 Şub 2018, 23:32

1 yıl önce bu foruma katıldım amacım açık kaynak kodlu blender programını ya da yazılımını hangisini kabul ederseniz öğrenmekti.1 yıl boyunca istikrarlı plansızda olsa hergün birşeyler yapmaya çalıştım.Pcim kötüde olsa ama benim gibi biri için hayal olsa gerek amacım belki benim gibi düşünen insanlarla bir ekip kurmak ya da tek başıma animasyon film yapmaktı olmadı bilgisayarım çok kötü ve render almam çok uzun sürüyordu.Bilgisayardan resim çizmek için grafik tabletim yoktu.Onu bırakın üniversitede çoğu zaman aç kaldım yemek yiyecek param yoktu.Halısahada top oynıcak param yoktu.internet cafede cs oynıcak param yoktu.yoktu işte.Kızlardan yanada şansım yoktu ilk adımı ben atsamda hep reddedildim çoğu zaman sapık gözüyle bakıldı belkide amacım iyi olmasına hiçbirşey yapmama sadece senden hoşlanıyorum dememe rağmen ya da beraber birşeyler yapabilirmiyiz dememe rağmen ilgi göstermediler.Ben nasılsın diye yazdığımda 2 gün sonra cevp veren oldu ben nasılsın dediğimde isteksizce iyiyim diyenler oldu amacım sadece konuşmaktı ama umursamadılar.son günlerde artık neler yediysem her tarafımda sivilceler çıkmaya başladı boynumda göbek bölgemde,sırtımda,bacakalrımda arada sırada olsa bayağı kaşındırıyor doktor ilaç ve iğne yazdı.Ailem memur olmamı istedi atan öğretmen ol dediler.Bende evin en soğuk odasında (evimiz kombili ve çok kötü ısınıyor) elektirikli soba ile ders çalışıyordum bu seferde babam sobayı iş yerine götürdü ısınamıyorum diye.Bende bıraktım çünkü oda çok soğuk o odada sadece oyun oynayabiliyorum çünkü oyun oynarken gerçek dünyadan sıyrılabiliyorum çünkü gerçekler hayaller gibi değil gerçekler acımasız .Oysa hayaller öylemi bize sunulan ise hayallerimizin peşinden gitmek öyle olmuyor maalesef oysa ne hayallerim vardı.Sinemaya meraklı bir genç olarak hem bir film yazıp hem de o filmi yönetmek istiyordum.Çünkü gerçekten iyi birşey ortaya koyabilirim diyordum.Hala aynı görüşteyim.Amacımı yitirdim doğrusu.Keşke Afyon'a hiç gitmeseydim zaman su gibi akıp geçti artık 24 yaşına girdim çocuk değilsin be Emre! sadece resim çiziyorum artık ona karışan yok blender ise sadece bir hobi olcak belki bunuda bırakcam çünkü bana hiç bir gelir getirmeyeceğini düşünüyorum blenderguru ya da gleb aleksandrovu izlesemde bu işlerde biraz paran olcak benim hiç param yok .Bu yazdıklarımı yardım istemek ya da bana para yardımı falan yapın diye yazmıyorum ya da bana acıyın diye zaten öyle birşeyde istemiyorum sakın ha ! kesinlikle böyle bir beklentim yok sadece tükendim be hocam tükendim aç değilim açıkda değilim elim ayağım tutuyor ama bugüne kadar elime kadın eli değmemiş sevgilim olmamış cebimde beş kuruş para yok culsuzum olmuyor be üstat olmuyor işte yazssam çizsemde olmıcak ne arkamda ailem olacak ne arkadaşlarım kalıcam tek başıma 24 yaşımdayım ama hiçbir halta yaramam benden bu kadar size içimi dökmüş oldum çırak kızlar tarafından reddedilen Emre nerelerdeydin sen derseniz Emre amaçsız bir şekilde kendi hayal aleminde dolaşıyor olacak herkese selametle 
Yaparsam olur !

DragonLEE
Üstat
Üstat
İletişim:

Re: Sonun başlangıcı (amacımı yitirdim)

03 Şub 2018, 01:16

https://www.sheepit-renderfarm.com
animasyonu bu siteden ücretsiz render aldırabilirsin. kendi bilgisayarında render aldıkça puan kazandırıyor. ne kadar çok puanın olursa o kadar ön sıralara getiriyor. benim yaptığım animasyonu yaklaşık 100 bilgisayar beraber render alıyordu.

Kullanıcı avatarı
Özgür
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

03 Şub 2018, 01:39

Len Emreeeee!!!! arızaya bağlamışsın gene
24 yaşında ne tükenmişliği kardeşim??? daha dur yokuşun başındasın
Sen hele bir evlen o zaman görürsün, zebra gibi çizim çizim çizerler
Elm sokağı kabuslarının Türk versiyonunu yaşatırlar sana....
Kızların triplerini çekmeye ne kadar meraklısın yav
Kızlar yüz vermemiş de , zorla selam almışlar da salla gitsin kardeşim
daha öncede bu mevzuyu konuştuk, sen önce okulunu bitir, mesleğini eline al, 
bir an önce kendi ayaklarının üzerinde durmaya bak, gerisi kendiliğinden gelir
O hayal alemi ayaklarını da bırak, oyun oynayacağına derslerine çalış
kaybettiğin ve harcadığın bu çok değerli zamanların telafisi yok 
bak yaşın geldi 24'e, seninde dediğin gibi çocuk değilsin artık... >>x
Gereksiz yere kendini sıkıntılara sokup, 
sağında solunda sıkıntıdan sivilceler filanda çıkarma, 
hele hele bir daha kendine acıma moduna girersen, ne selamını alırım nede sana selam veririm
ne oluyor kardeşim? gençsiniz, çalışkan, umut ve hayat dolu olmanız lazım, 
alem sizden korksun ulen
sadece görevini yap, okuluna odaklan...
(Hayat bahane kabul etmez)

Kullanıcı avatarı
gazneli
Üye
Üye
İletişim:

03 Şub 2018, 09:10

Kardeş Komando nedir biliyormusun? "bitti" denilen yerde başlayan askerdir. Bunu hayat ilkesi olarak kabul et. hic birseyden vaz geçme ve hayata dair plan yapma unutma Allah sonuca değil çabaya bakar. sonuca değer veren biz insanlarız... unutma!

Kullanıcı avatarı
A.Salih
Üstat
Üstat

03 Şub 2018, 14:36

Sakın umutsuzluğa kapılma! Kimse filmini, animasyonunu 24 yaşında çıkarmıyor 30,40,50,60 yaşlarında çıkarıyolar. Eğer hayalinin peşinden gitmek isityorsan 24 yaş çok erken 14 yaşla aynı bile. 1 sene sonrayı düşün 25 yaşına geldiğinde 24 yaşına baktığında "birşeyler yaptmışım" demek için şimdi birşeyler yapman lazım oda asla pes etmemek.

Kullanıcı avatarı
JuniourArt
Aktif Üye
Aktif Üye
Başlık Yazar

04 Şub 2018, 23:24

gene böyle bir kış günü blenderı bırakıp başlamıştım gene tekrardan başlıcam ama size göstereceğim bir resim bitirmeye az kaldı biraz çizip atıcam şuan tavsiyelerini ve destekleriniz için saolun valla ben kimse okumaz cevaplamaz diyordum çünkü  foruelim ölüydü :D bir kaç kişisel gelişim kanalıda izlesem tamam pes etmek yok biraz daha fazla kasarız olur biter."not resimi atıcam birazdan"
Resim
Yaparsam olur !

nlStudio
Üye
Üye

06 Haz 2018, 01:52

kardeş lafı hiiç uzatmicam çünkü senin başından geçenler benimde başımdan geçti. Ben üstüme örtüğüm yorganı bilgisayar başına geçince yanıma alıyordum, kendime bir güzel bacaklarımdan itibaren sarıyordum. uyurken yorganı üstüne örtersin ya bende aynısını otururken yapıyordum işe yarıyor yani. şunu hiç bir zaman unutma erkeklerde en çok bacaklarda bulunur bacaklarını belden yukarı kadar sıcak tutarsan elin başın kolun tüm vucudun bacakalrından gelen sıcaklıkla hareket edebilirsin 2 sene böyle idare ettim ben. iş kısmına gelince açıkası türkiyede bir kariyer yapmak istiyorsan ünv ve yurt dışında eğitim aldıktan sonra türkiyede güzel bir yerde grafik  departmanında görev alabilirsin diye düşünüyorum. ha yok ben bu kadar zamanı boşa geçirmek istemiyorum unv okuyucam lisans falan yeni tasarım yapmaya başlıyıcam diyorsan yurt dışında bu oyun ve grafik alanına ilgi yüksek unity asset store ve fbx uzantılı oyun dosyalarını veya modelleri kayıt edersen 2 dolar 3 dolar gibi tabi çalışmana göre rakam verebilirsin yurt dışındaki kişiler alıyor. o zamana kadar hem para kazanmış olursun hemde piyasayı öğrenirsen. nolcak bi masa yap materialleri ile birlikle ücretsiz koy daha iyisini yap 1 dolara sat vs. Benim amacım kendimi blender ve zbursh grafiğinde iyi bir yere geldikten sonra kendi tasarımlarımı belirlediğim bir model alanında site açarak modellerimi satmak olucak. Ben yeni başladım ve iyi gidiyorum. ha bu arada kendim ile ilgili şeyleri yazsam oturur bilgisayar başında kendine değil bana ağlarsın.Artık o günleri ne hatırlamak istiyorum nede geri dönmek çünkü kafamda sildim artık geçmişini unut ki bir geleceğin olsun hatırlayıp napcam sanki iyi mazilerle dolu ya. ben forma yeni üye oldum eğitim setleri ve ilgimi çeken her konuya yorum atıyorum bende şu an masa sandalye yapabiliyor text yapabiliyorum vs. Tekrar sölüyorum geçmişini unut ki bir geleceğin olsun. bunlar benim düşüncelerim umarım işine yarar...

Kullanıcı avatarı
dr. manhattan
Moderator
Moderator
İletişim:

07 Haz 2018, 18:57

Emre kardesim Salih'in ve  Ozgur'un sozleri cok dogru. Yasin 24 demek her sey bitmis gec kalinmis demek degil. Kac tane 24 yasinda blender bilen adam taniyorsun? Gidisatin hevesin hayallerin bilgin cok ileri bir durumda dusundugunun aksine. Bunlari seni rahatlatmak icin soylemiyorum aksine daha cok mucadele et ancak bu mucadeleyi verirken kendini boyle gereksiz strese sokma en onemlisi bu. Cunku her turlu zorlanacagiz kotu seyler atlacagiz ve sonunda yaslanacagiz ama bu esnada kendimizi ekstra strese sokarak durumu daha da kotulestirmemek gerek.

dedigim gibi hevesini yitirme daha cok calis bu isler hemen olan seyler degil ve cok iyi gidiyorsun bu aklinda tut.

NorkQ
Üye
Üye

07 Haz 2018, 22:27

Emre,
Biraz modelleme bilgin varsa (low poly de olabilir) Unity asset store gibi yerlerde model paketleri yapıp satabilirsin. İyi bir kazanç sağlayacaktır. Zaten satışları dolar üzerinden yapılıyor. Malum dolarda 4.5. Ben üniversitedeyken bunun gibi birçok yoldan internetten para kazanıyordum. En azından harçlık çıkarabiliyordum :)

TPRK
Üye
Üye

12 Haz 2018, 17:43

Sen benden de beter ciktin😀😀Pc nin ozelliginin kotu olmasi modellemene engel degil ayrica ayrica sevgili yonundende eksik duygulara sahip olmani bu ise yansitmaman en dogru olucak sey bence cunku ask mesk rahatlikla bulunucak seyler.Sadece blender degil diger 3d programlarini kullansan bile bu sekilde pes etmen cok ironi olmus.Bircok program kullandim emin ol en iyisi blender neden mi? icinde simulasyon ozelliginin olmasi en buyuk arti diger programlarda ne yazikki plugin ekleyerek yapiyosun ve bazen uyumsuz oluyo pluginler sistem elinde patliyor birde ucretsiz olmasi en buyuk ozelligi diger programlarla lisanssiz buyuk proje yapacaksan sana cok ciddi sikinti yasatabilir.Benimde senin gibi hayalim var hatda dagitim sirketleriyle konustum cok yardim ettiler.Simdi ise para biriktiriyorum guclu bilgisayar icin kaldiki pc zayif olsa dahi render ciftlikleri var gerci cogu parali ucretsizde vardir muhakkak sahiden ya ucretsiz render sitesi bilen var mi (yukaridaki blender icin verilen site yani sheepit tamamiy la ucret siz mi? ayrica 4 k render alinabiliyor mu)😀😀

DragonLEE
Üstat
Üstat
İletişim:

14 Haz 2018, 14:01

sheepit tamamen ücretsiz. yardımlaşarak render alınıyor. 4k yı denemedim. büyük ihtimalle alınıyordur. kendi gönderdiğin dosyanın ayarları ne ise ona göre render alıyor.