Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

Kullanıcı avatarı
Özgür
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Re: bmw m6 f13

06 Eyl 2017, 19:31

özkan yazdı:
öncelikle loop hatlarının düzgün yerde olması gerekli , araç modellerken bir çok ayrı parça halinde modellemek işi kolaylaştırır yalnız parçaların birbiriyle uyumunu sağlamak için hatları curve ile şekillendiriyorum , böylece her vertex için ayrı ayrı uğraşmama gerek kalmıyor. modelleme aşamasında aracın hatlarını oluşturacak olan vertexleri seçerek bir vertex gurubunda toparlar isen curve ile sadece o gruba etki edebilirsin, bir çok objeye aynı curve ile müdahale ettiğinde uyumlu hatlar ortaya çıkar.
 ikinci olarak hangi tarzda
modellendiği önemli , ben şahsen çalışmalarımda subsurf modifier kullanmıyorum, bunun yerine auto smoth ve mark sharp kullanıyorum. istediğin açıda yumşatılmış görüntü alabilir ve keskin olmasını istediğin edgeleri mark şarp ile belirlersin. poligon sayısınında düşük olması rahat hareket etmeni sağlar.
subsurf kullanarak modellemek daha hızlı ve kolaydır , bu şekilde modelleme yaptığında hatları oluşturan edgelere crease özelliği verirsen o hat senin belirlediğin derece ile subsurf etkisinden kurtulur böylece istenilen keskinliği elde etmiş olursun. 
curve nin yanına ek olarak lattice de kullanabilirsin. lattice modifier'i , proportional editing modunun daha gelişmiş daha ince dokunuşlar yapan hali olarak düşün. geniş alanlardaki uyumlu bükülmeleri bu modifier ile çok rahat elde edebilirsin.

Önemli bilgileri şakadanak ifşa etmişsin yav Özkan ! :''

Kullanıcı avatarı
özkan
Üstat
Üstat
Başlık Yazar
İletişim:

06 Eyl 2017, 23:35

stop lambasını tam 5 sefer modelledim ama halen istediğim gibi değil , en sonunda oto sanayiden bi stop lambası aldırtacak bana  :0)
Özgür hocam arkadaşların gelişmesi,ilerlemesi benimde işime gelir. Yapmak istediğim , bir kısmının hazırlığını yaptığım ama zaman yetiştiremediğim çok projem var sende bilirsin ki böyle forumlara her 3-5 ayda bir oyun yapıyorum ekip kuruyorum konuları açılır , güzel düşüncedir ama ütopiktir. Tabi ki benimde aklımda tilkiler dolaşmıyor değil yalnız daha elle tutulur şeylerle uğraşıyorum , lafın kısası yeterli ışığı gördüğüm kişiye benimde bir teklifim olacak. gözüm üzerinizde  :''

ResimResimResimResimResimResim

Kullanıcı avatarı
Özgür
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

07 Eyl 2017, 01:12

özkan yazdı:
Yapmak istediğim , bir kısmının hazırlığını yaptığım ama zaman yetiştiremediğim çok projem var sende bilirsin ki böyle forumlara her 3-5 ayda bir oyun yapıyorum ekip kuruyorum konuları açılır , güzel düşüncedir ama ütopiktir. Tabi ki benimde aklımda tilkiler dolaşmıyor değil yalnız daha elle tutulur şeylerle uğraşıyorum

Tilkiler önemli özellikle kuyruklarına dikkat etmek lazım, kuyrukları düğümlenirse, çadır karışır hepsi döner sana saldırır, 
seni kurtarmak için tilkilerle papaz oluruz sonra demedi deme  :-)

özkan yazdı:
lafın kısası yeterli ışığı gördüğüm kişiye benimde bir teklifim olacak. gözüm üzerinizde  :''

Yav bende bu günlerde üzerime bir ağırlık çöktü, neden acaba? diyordum, sebebi şimdi anlaşıldı.  :oO
Şaka bir yana başarılar, başarılı olacağına da inanıyorum.

Kullanıcı avatarı
özkan
Üstat
Üstat
Başlık Yazar
İletişim:

14 Eyl 2017, 12:41

ResimResimResimResimResim

baya bi toparlandı bakalım . süspansiyon,tekerlek bağlantıları ,kaputun altındaki gövde(şasi deniyordu sanırım)  detaylı resimler bulabilirsem motor kısmını da modellemeyi deniyorum  

Kullanıcı avatarı
özkan
Üstat
Üstat
Başlık Yazar
İletişim:

20 Eyl 2017, 19:52

ResimResimResimResim

zaman buldukça devam ediyorum  şaşi ve motor bölümü de bitmeye baya bi yaklaştı. tamamen bittikten sonra  filmlerdeki arabalı aksiyon sahneleri  gibi fizik testi yapmaya çalışıcam . çarpınca parçaları sağa sola dağılsın alevler dumanlar vs  :0)

Kullanıcı avatarı
Özgür
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

04 Şub 2018, 17:36

Şşşşşşşş !!! bir öhhhöööö de, hayat da olduğunu bilelim yav
Araziye bağladın gene, sesimize gel Özkaaaannnn !!!!
kürkçü dükkanı açık, bilginize efenim... :-)