Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

toprak
Üye
Üye
İletişim:

render notları

27 Ara 2015, 16:34

merhaba arkadaşlar. aklıma bi şey takıldı. şimdi ben render denemeleri yapıyorum tek kare olarak. mesala bir bina cephesi. aldıgım render in bütün özelliklerini kayıt edildiği bir yer var mı. render süresi, çözünürlük, ısık point veya emisyon plain yani render ı render yapan bütün ayarlarımın kayıt edilği yer varmı programın içinde. kulandıgım arka planın hdr ın bile mb yazılı olabileceği bir yer. çok mu oldum :)

Kullanıcı avatarı
dr. manhattan
Moderator
Moderator
İletişim:

Re: render notları

27 Ara 2015, 17:12

İstediğin şey blender'da o kadar nokta atışı ile mevcut ki, başta "aklıma bir şey takıldı" demesen, "METADATA" hakkında bilgi vereceksin sanırdım.
Blender açılır açılmaz sağ taraftaki render seçenekleri bölümünden "Metadata" yı bul.
"stamp output", yani çıktıyı bas anlamına gelen kutucu işaretledin zaman, hemen alta onaylanmış bilgiler render'ın görünecektir. benim gördüğüm kadarı ile istediğin her özellik mevcut değil. Örneğin çözürnürlük ile ilgili bir kutucuk bulamadım. Ama "Note" diye bir kutucuk var. oraya isteğine bağlı olarak bir şeyler yazabilirsin.
Bu arada, sorunu tekrar okudum da, eğer bu metadata'yı kullanırsan istediğin bilgiler render üstünde yazılıyor. sanırım sen sadece bu bilgileri görmek istiyorsun, renderın üzerine basmak değil. özellikle bu bilgilerin saklandığı bir yer var mı bilmiyorum, ancak metadatayı kullanışlı bulabilirsin.

toprak
Üye
Üye
İletişim:

27 Ara 2015, 17:51

dr. manhattan yazdı:
İstediğin şey blender'da o kadar nokta atışı ile mevcut ki, başta "aklıma bir şey takıldı" demesen, "METADATA" hakkında bilgi vereceksin sanırdım.
Blender açılır açılmaz sağ taraftaki render seçenekleri bölümünden "Metadata" yı bul.
"stamp output", yani çıktıyı bas anlamına gelen kutucu işaretledin zaman, hemen alta onaylanmış bilgiler render'ın görünecektir. benim gördüğüm kadarı ile istediğin her özellik mevcut değil. Örneğin çözürnürlük ile ilgili bir kutucuk bulamadım. Ama "Note" diye bir kutucuk var. oraya isteğine bağlı olarak bir şeyler yazabilirsin.
Bu arada, sorunu tekrar okudum da, eğer bu metadata'yı kullanırsan istediğin bilgiler render üstünde yazılıyor. sanırım sen sadece bu bilgileri görmek istiyorsun, renderın üzerine basmak değil. özellikle bu bilgilerin saklandığı bir yer var mı bilmiyorum, ancak metadatayı kullanışlı bulabilirsin.

bilgi için saol. ama ben daha detaylı bişey arıyordum. hani append yapınca farklı dosya secenekleri cıkıyor. biride render ayarları olsun mesala . sahnenin kendisi gibi render ayarlarınıda sonradan kullana bileyim. olmadı yazılı cıktısını alayım.

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

10 Oca 2016, 18:18

Merhaba,
Şu adreste gördüğüm kadarı ile birşeyler var ;

Yapılan çalışmayı RENDER Özellikleri > Output Başlığı altında bulunan Kayıt uzantısı olarak OpenEXR olarak kaydettiğin taktirde, tüm özellikleri ile kayıt gerçekleşiyor.

Blender'ı tekrar çalıştırdığında bu resmi, çalışmaya dahil edip, File > External Data (Dış kaynak/Veri) yolu ile, kaydedilmiş özellikler kullanılabiliyor SANIRIM.

Referans sitede, kullanıcı, daha önce oluşturup openEXR olarak kaydettiği dosyayı, Blender Internal Render'de, composite nodes penceresinde kullanmış.

Bu konu benim boyumu aşar :)

Resim
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı