Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

deoden
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye
İletişim:

Blender 2.71 CPU-GPU render sureleri

08 Kas 2014, 06:40

Bende AMD 6870 ekran karti var. 2.71'i yuklemistim ama hic GPU render yapmak aklima gelmemisti. 3 secenek var openGL renderda.

GPU
CPU
GPU+CPU

Bir de 4. olarak eski default render. Her renderi denedim. Butun renderlarin sonucu 0.3 sn farkliliklarla ayniydi. Hepsi 25sn civarinda sectigim sahneyi renderliyor. Ve malesef CPU her secenekte, sadece GPU ile renderda bile %100 calisip dar bogaz yapiyor.

Birinci olasilikla ki bu en yuksek olasilik gibi gozukuyor, benim hala is gorur diye dusundugum fx6100 islemcim aslinda problemin asil kaynagini olusturuyor.

İkinci olasilik, bir yerde konuyla ilgili makale yazan birisi cycles renderla ilgili "HD7*** serisinden onceki kartlarda cycles renderin dogru calistigindan supheliyim" yazmis. Ben de acaba cycles renderla bir alakasi var mi dedim, malum zaten daha yavas render ediyor normal rendirina gore blenderin. Ben de blender renderi denedim sonuc ayni. Her turlu CPU %100 calisiyor render suresinde oynama olmuyor.

Tek kare modellerken cok problem olmuyor ama dun aksam 60 kare goruntu icin 120dk bekledim ve 720p olarak render ettim. Bu forumda okudugum bir makaleye gore gpu render, zaten malumumuz, cok daha verim sagliyor. En az yari yariya. Bunun AMD ile bir alakasi oldugunu dusunuyorum. Evet, Intel cpu'lar hep pahalidirlar ama video renderda, 3d'de ya da aslinda hemen hemen tum uygulamalarda cok fazla one geciyor. Ben cpu'yu alali 1.5 seneye yaklasiyordur. Sistemimde dar bogaz yaratacagini hic ummazdim. 6870'i alirken bana satan adam daha yuksek bir kart alma artik bu cpu'ya dediginde biraz garipsemistim. Hakliymis arkadas cpu'nun guncel ama iyi bir CPU olmadigini biliyormus o zamanlar.

konu disina ciktim farkindayim ama tavsiyem olsun toparlayayim; eger amator olarak da olsa 3d video edit ile ilgileniyorsaniz ve sistem yenilemeye niyetliyseniz sakin AMD'ye bulasmayin. INTEL'in kotu bir islemcisini alin daha iyidir. Oyunlar disinda cok gucsuz kaliyor AMD islemciler. Bir de 6 cekirdekli islemcim var diye seviniyordum.

Y4Lc1N
Üye
Üye
İletişim:

Re: Blender 2.71 CPU-GPU render sureleri

10 Kas 2014, 16:20

Cycles zaten sadece Cuda destekli Nvidia kartlarla çalışır. AMD'nin kartlarında Cycles desteği yok. (uzun bir süre de gelecek gibi durmuyor.) Blender internal renderın hiç ekran kartı desteği yok o sadece CPU ile çalışır. Yani sen sürekli zaten CPU ile render alıyorsun GPU'yla değil. GPU'yu render için kullanmak isteyenler Nvidia GTX 7xx ve üzeri kartlar alırlarsa daha iyi sonuç alırlar.
Nam-ı diğer Dicital

ismailsss
Üye
Üye
İletişim:

05 Şub 2015, 17:28

Yeri burası değil kusura bakmayın ama win 7 işletim sistemi core i5-3470 cpu işlemcili, oem gt630 2 gb performansı çok kötü olan ekran kartlı bir pcm var. Blender meraklısıyım. Nvidia Ekran kartı almak istiyorum. Bu sistemle uyumlu olabilecek hangi model ekran kartını almalıyım.

Kullanıcı avatarı
suatcagdas
Üstat
Üstat
İletişim:

16 Şub 2015, 04:22

ismailsss yazdı:
Yeri burası değil kusura bakmayın ama win 7 işletim sistemi core i5-3470 cpu işlemcili, oem gt630 2 gb performansı çok kötü olan ekran kartlı bir pcm var. Blender meraklısıyım. Nvidia Ekran kartı almak istiyorum. Bu sistemle uyumlu olabilecek hangi model ekran kartını almalıyım.

almışken Cycles GPU render'ı kullanabilmek için en az 'Compute Capability = 2.0' olan bi kart seçmen yararlı olur, benim tavsiyem fiyat/performans oranında GTX 750 TI güzel bir seçim olacaktır.

CC List: https://developer.nvidia.com/cuda-gpus

http://www.geforce.com/hardware/desktop ... gtx-750-ti