Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

apolytica
Üye
Üye
İletişim:

Render Sürecinde Çalışmaya Devam Etmek

26 Eyl 2013, 00:56

Merhaba arkadaşlar belki bileniniz çoktur ama keşfettiğim bir ipucunu paylaşmak istiyorum.

İlk animasyon denememin render'ları 570 frame içeriyor. Dolayısıyla oldukça uzun sürecek gibi. Hala sürüyor bunu yazarken. Tabi render alırken pc kendini parçaladığı için ve tüm donanımı sömürdüğü için siz de eller yukarı bitmesini beklemek zorunda kalıyorsunuz. Bilgisayar sadece render için çalışıyor.

Ben de şöyle bir yöntem geliştirdim. Windows kullananlar için task manager>processes kısmına gelip, blender'ı seçip sağ tıkladığınızda "Set Affinity" seçeneği çıkıyor. Bu seçenek default olarak blender'a tüm ram slotlarını seçili olarak gösterir. Eğer pc üzerinde render devam ederken çalışmam gerekiyorsa ben ilk slotu serbest bırakıyorum. Böylelikle render devam ederken ben de işime bakabiliyorum. Tabi render süresinin biraz daha uzamasında etkisi aşikar. Bunu da unutmamak gerekir.

Bende toplam 4 slot var. 1 tanesini serbest bıraktığımda pc kuş gibi hafifliyor. Kalan 3 slotu blender kullanıyor.

Eğer pc ile yapacak işim yoksa tekrar tüm slotları blender için seçerek pc yi render'a adamasını sağlıyorum. Deneyin siz de göreceksiniz.

gurhansukuroglu
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
İletişim:

Re: Render Sürecinde Çalışmaya Devam Etmek

27 Eyl 2013, 15:30

İşte bu yüzden linux tercih ediyor ve öneriyorum :)
3D Tasarım 3D Animasyon 3D Baskı ve Yazılım Uzmanı Gürhan Şüküroğlu
http://www.gurhansukuroglu.info/

apolytica
Üye
Üye
İletişim:

27 Eyl 2013, 17:01

Selam gürhan bu konuda avantajları nelerdir linux'ın? Paylaşırsan sevinirim.

Kullanıcı avatarı
dr. manhattan
Moderator
Moderator
İletişim:

27 Eyl 2013, 22:07

ben blender'ın önceliğini system monitor'den (windows'ta task manager) değiştirmekle yetiniyorum.

gurhansukuroğlu'nun söylediğine ben de katılıyorum. ben Ubuntu kullanıcısıyım. blender phyton la yazıldığından mıdır, ubuntu da blender da açık kaynaklı olduğundan mıdır nedir tam emin değilim, blender linux'da çok daha iyi çalışıyor. bu bilgiyi kendi resmi sitelerinde de veriyorlar. blender.org un FAQ bölümünde bulabilirsin sanırım.

apolytica
Üye
Üye
İletişim:

28 Eyl 2013, 00:30

Peki hiç ios üzerinde deneyen oldu mu? Mac'de nasıl bir sonuç veriyor merak ediyorum. Yakında muhtelemen mac' e geçmeyi düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
dr. manhattan
Moderator
Moderator
İletişim:

30 Eyl 2013, 20:35

mac in genel anlamda grafik tasarımları için en uygun olduğunu söylüyorlar, açıkçası inkar edemem. haklılar. freelance çalışan tasarımcıların ihtiyacı olan iki temel makineler bir mactir bir de linux kurulu sağlam bir asus tur bence.

Kullanıcı avatarı
suatcagdas
Üstat
Üstat
İletişim:

03 Eki 2013, 06:45

ben c# ile win için program yazıyorum, bildigim kadarıyla "Set Affinity" ram slotlarını değil işlemci çekirdeklerini kontrol ediyor (program tek çekirdeği kullansın yada bütün çekirdekleri kullansın gibi gibi)