Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

berk4sln
Üye
Üye
Başlık Yazar

Tekne animasyonu

04 Şub 2018, 22:52

Öncelikle merhabalar.
Endüstri ürünleri tasarımcısıyım ve daha çok yat sektörüne yönelik işler yapıyorum program olarak Rhinoceros kullanıyorum fakat bu programda animasyon yapmak maalesef mümkün olmuyor ve kimi zaman sadece fotoğraflar yetmiyor, piyasayla yarışabilmek için animasyon yapmak gerekiyor. 
Rhinoceros bildiğiniz gibi Nurbs tabanlı bir program ve yaptığım modellemeleri buradan alıp blender'a aktarmak istiyorum ama haliyle her parçasına ayrı materyal atamalı mevcut hali korumak gerek. Modeli aktardıktan sonra bu modeli yüzdürmek suda ilerletmek bir koyda göstermek ilerleyen aşamalarda da çeşitli hava şartlarını deniz şartlarındaki hareketi göstermek gerekiyor Bir örnek sunmam gerekirse hedeflenen görüntü şu şekilde Hedef 1 / Hedef 2
Çok araştırdım fakat hep bölük pörçük istediğimiz işlemlerle alakasız kaynaklar karşımıza çıktı. 
Hedeflediğim şey kabaca modelin kendisini hareket ettirebilmek, üstündeki hareketli parçaları açıp kapatmak kamera açılarını değiştirip drone ile çeker gibi etrafından dolaşmak vs.. Bana yeter tüm bunları da suyun içindeyken yapmak önemli. Bu animasyonu nasıl yapacağıma dair ingilizce veya türkçe kaynaklar paylaşa bilirseniz çok sevinirim. 

Kullanıcı avatarı
Özgür
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye

Re: Tekne animasyonu

05 Şub 2018, 07:39

Selam
Blender, bilgi ve tecrübenizin hangi aşamada olduğunu bilemediğimiz için
temel olarak size fikir vermesi açısından (ihtiyaca göre farklı yol ve yöntemler izlenebilir)
Tekne hareketi halinde, deniz yüzeyi
modelin kendisini hareket ettirebilmek, 
üstündeki hareketli parçaları açıp kapatmak 
kamera açılarını değiştirip drone ile çeker gibi etrafından dolaşmak vs.. 
Gibi istekleriniz ise temel animasyon bilgisi gerektirir ve kolaydır.